تفاوت ورق های پی وی سی و ورق های یو پی وی سی ، دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، PVC

نویسنده : نویسنده 2018/04/17 تعداد نظرات : 0

تفاوت ورق های پی وی سی و ورق های یو پی وی سی

پلی وینیل کلراید یا پی وی سی(PVC)، یک پلاستیک قوی، اما سبک وزن است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. با افزودن روان کننده، این ماده بسیار نرم تر و انعطاف پذیر تر از پلاستیک شده است. اگر هیچ روان کننده یا plasticizers به آن اضافه نشود، ماده حاصل به عنوان یو پی وی سی(UPVC) که همان پی وی سی غیر پلاستیکی است، شناخته می شود.

مقایسه کاربردهای پی وی سی و یو پی وی سی

همانطور که اشاره کردیم، پی وی سی به عنوان یک پلاستیک انعطاف پذیر است، این ماده در طیف گسترده ای برای کاربردهایی مثل لوله کشی، استفاده می شود. لوله های بزرگتر پی وی سی، اغلب برای لوله کشی توزیع آب غیر شرب، به کار می رود. همچنین می توان از این نوع لوله برای عایق بندی کابل برق نیز استفاده کرد.در مقابل، یو پی وی سی به عنوان جایگزین مناسبی برای چوب، در ساخت و ساز، از جمله ساخت و ساز در و پنجره ی دو جداره، دیوارپوش، پوشش سقف شیبدار و … استفاده می شود. البته یو پی وی سی به جای چدن نیز برای لوله های کشی های سنگین و تخلیه ی فاضلاب، به کار می رود.

تفاوت لوله های پی وی سی و یو پی وی سی

از پی وی سی معمولا برای جایگزینی لوله های مسی و آلومینیومی در خطوط فاضلاب، سیستم های آبیاری و سیستم های گردش شریان استخرها، استفاده می شود. لوله های پی سی را به راحتی می توان در قطعات کوچک تر ایجاد و به وسیله چسب به هم اتصال داد. این نوع لوله های جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های فلزی هستند.لوله های یو پی وی سی اکثراً به دلیل مقاومت خوبی که در برابر فرسایش شیمیایی دارند و همچنین به دلیل دیواره داخلی نرم و صاف، به جریان آب کمک شایانی می کنند. همچنین عملکرد بسیار خوبی در طیف گسترده ای از دما و عوامل فشار دارند. این نوع لوله ها، فوق العاده قوی، مستحکم و مقرون به صرفه هستند به همین خاطر اغلب در خطوط فاضلاب و لوله های زهکشی بیرونی به کار می روند.نه پی وی سی و نه یو پی وی سی هیچ کدام برای کاربرد های لوله کشی آب آشامیدنی، استفاده نمی شوند. برای این منظور ماده ای به نام سی پی وی سی(CPVC) یا کلر پلی وینیل کلرید به کار می رود.

دیوارپوش PVC

درباره نویسنده

محصولات