دیوارپوش

قیمت مبلمان منزل،مبلمان اداری ایمن در مقابل زلزله،مبلمان اداری شیک

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 0
خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله

خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله

هنگام خرید اثاثیه منزل و مبلمان، چه نکاتی را مد نظر قرار می دهید؟ زیبایی، کاربرد، قیمت؟ اما بهتر است نکات ایمنی را هم به این موارد اضافه کنید چون در غیر این صورت ( خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله ) ممکن است اشیای زیبایی که در اتاق های خود قرار می دهید یا به سقف، در و دیوار نصب می کنید، در هنگام سوانح طبیعی بسیار حادثه ساز باشند.

چیدمان مبل ایمن در برابر زلزله

برخی از مبلمان ها فی نفسه خطرناك هستند؛ آنها را نخرید. زیرتلویزیونی ها، كمدها و دكورهای شیشه ای سال هاست در فروشگاه های معتبر فروخته نمی شوند، با این حال در كشور ما بسیاری از مردم هنوز عاشق چنین چیزهایی هستند. سطح صیقلی شیشه، خم و رنگ آن عده ای را می فریبد. اما در صورت وقوع زلزله ، در اثر تكان های شدید ساختمان، قطعات شیشه ای به راحتی از بدنه جدا می شوند یا در داخل قاب خود خرد می شوند و بسیار خطر سازند.

خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله

میزها و پایه های (STAND) سنگی و چدنی نخرید. این نوع محصولات با آنكه گران قیمت هستند در شرایط زلزله مانند چكش به این طرف و آن طرف پرتاب می شوند و همه چیز را تخریب می كنند.

اگر در جایی مجبور به استفاده از شیشه هستید یا نمی توانید از نیاز خود چشم بپوشید، از فروشنده بخواهید برایتان به صورت اختصاصی از ورق های آكریلیك استفاده كند. این ورق ها در ایران به پلكسی گلاس معروف اند و به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می شوند. آكریلیك از شیشه گران تر است و در اثر دستمال كشی خش بر می دارد. گاهی لازم است بین شیك بودن و ایمنی، یكی را انتخاب كنید!

در کابینت ها که خوب چفت نشده باشند در هنگام زلزله به شدت باز شده و باعث ریختن ظروف شیشه ای و چینی روی زمین می شوند. بهتر است از قفلهای مناسب(قفل بچه ها، قلابدار) برای جلوگیری از این اتفاق استفاده شود . برای جلوگیری از آتش سوزی، وسایل گازی باید رابط های نرم داشته باشند. یخچال و وسایل بزرگ را با بستن آنها  بوسیله  تسمه به دیوار ایمن کنید.

وسایل الکترونیکی

تلویزیون ، رادیو ضبط ، کامپیوتر ، ماکرویو و دیگر وسایل الکتریکی،  سنگین و گران قیمت هستند. آنها را می توان با تسمه و بستهای فنری ایمن کرد.

خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله

وسایل روی قفسه ها و میزهای بلند

وسایل دکوری ، چینی ، ظروف سفالی و لامپ ها می توانند درهنگام زلزله تبدیل به وسایلی مرگبار شوند. بهتر است از چسبها یا بتونه هایی که به وسایل آسیب نمی رساند برای محکم کردن آنها استفاده کنید. وسایل سنگین و شکستنی را به قفسه های پایین انتقال دهید.

اشیاء آویزان کردنی

آیینه ها ، قاب عکس ها و دیگر اشیاء بایستی  بوسیله قلاب بسته آویزان شوند. با انجام اینکاردر هنگام زلزله از دیوار پرتاب نمی شوند. عکس ها و آیینه ها  را می توان با زدن بتونه به گوشه های آنها ایمنتر کرد.فقط از پرده های نرم ولطیف در بالای تخت خواب ها و مبل ها استفاده کنید.

از خرید كتابخانه ها و قفسه های بلند و نیز از دكورهایی كه عمده وزن آنها در قسمت بالایی است خودداری كنید. سازه های بلند به خاطر لنگرشان در اثر یك ضربه و حركت ساده می افتند و چه بسا جان فرد را (به ویژه هنگام خواب) تهدید می كنند. تاكنون بیشتر زلزله ها در نیمه شب رخ داده است. به طور كلی یك مبلمان خوب باید خودایستا باشد و توزیع وزن آن به طرف پایین باشد نه بالا.

مبلمان و دكورهای با لبه تیز و برنده نخرید. سازه های فلزی كه به عنوان كتابخانه های فلزی ارزانقیمت فروخته می شوند لبه های تیزی دارند كه خطرناك است. همچنین برخی میزها و قفسه ها كه در آنها از ورق های شیشه و فلز بدون پوشش و قاب استفاده می شود، می تواند جان افراد را به خطر اندازد.

از خرید مبلمان هایی كه در آنها به میزان زیادی از فلزهای سنگین استفاده شده است پرهیز كنید. سازه های فولادی خطرناكند و در شرایط زلزله یا بازی و شیطنت های كودكانه، خطرناك تر نیز می شوند. همیشه بهتر است از مواد سبك تری مانند آلومینیوم یا چوب استفاده شود تا از سازه های آهنی و فولادی. دقت كنید كه آنچه در بازار ایران می بینید بیشتر سازه های فولادی است كه با رنگ یا آبكاری پوشش داده شده است.

 مبلمان هایی كه در آنها به میزان

از خرید كمدها، تابلوها، گلدان ها و اجزای سنگینی كه به دیوار و مخصوصا سقف کاذب نصب می شوند خودداری كنید. پیچ و رول پلاك این دسته اشیا، به مرور زمان افت می كنند (زیرا اندود دیوار به مرور زمان ضعیف تر می شود) و در اثر اندك تكانی سقوط می كنند.

برنامه ریزی است که بدانید بعد از زلزله چه واکنشی باید انجام دهید

 مبلمان هایی كه در آنها به میزان

  • کفش و چراغ قوه در کنار تخت خوابتان داشته باشید.
  • به هر یک از افراد خانواده آموزش دهید که در مواقع اضطراری اگر گیر  افتادند  ، چطورسوت بزنند  و یا با زدن ضربات سه مرتبه ای و مکرر به اجسام  دیگران را از محل خود آگاه کنند.
  • موارد مورد نیاز اعضای خانواده و همسایگانی که دارای شرایط  ویژه ای هستند همچون صندلی چرخ دار ،  چوب دستی، رژیم های غذایی یا داروئی مخصوص را  در نظر بگیرید.
  • دوره های آموزشی  کمک های اولیه هلال احمر وروش  احیاء قلب (CP) را فرا بگیرید.می توانید  از کسی از نزدیکانتان  که آموزش دیده اند دوره های مذکور را فرا بگیرید.
  • محل وچگونگی قطع  آب و گاز ، برق را شناسایی کنید و وسایل مورد نیاز را برای این منظور  در دسترس نگه دارید . اطمینان حاصل کنید  که شما می دانید چطور باید گاز ،آب و برق در منزلتان  را قطع  کنید .اگر بو و یا نشتی گاز را استشمام کردید ، سریعاْ آن را قطع  کنید .
  • از آتش نشانی محل تان یاد بگیرید که چطور از کپسول اطفاء حریق استفاده می شود.
  • هشداردهنده های  آتش نصب کنید وماهیانه آنها را تست کنید. باتری را هر سال یک بار یا وقتی که صدای جیر جیر میدهد (سیگنال باتری ضعیف ) عوض کنید.
  • بررسی کنید که در شهر یا کشور تان کمیته بلایای طبیعی هست یا نه . اگر هست در باره نحوه فعالیت آن آگاهی پیدا کنید.

درباره نویسنده

محصولات