دیوارپوش

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان - دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، دیوارپوش سه بعدی

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 0
دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح در دکوراسیون ایرانی می تواند كاركردهای مختلفی را بپذیرد و این در حالی است كه مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت. استفاده از جدا كننده های سبك و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیاز های موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی هایی هستند كه در كنار ساختار خاصی كه برای یك پلان معماری در نظر گرفته شده است، می تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشكلات آن را حل كند.

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

طراحی و دكوراسیون داخلی

امروزه مبحث طراحی و دكوراسیون داخلی، اهمیتی خاص یافته و حتی به عنوان رشته ای مجزا تدریس می شود. الگوهای و ایده های مختلفی اعم از مدرن و كلاسیك، توسط طراحان این رشته به كار گرفته می شود و از محدودیت های معماری در زمینه اجرا، معمولا خبری نیست و می توان به ایده های بلند پروازانه ایشان تجسم بخشید، چه بسا به گونه ای میان گستره ای، موضوع فعالیت رشته های مختلف هنری از مجسمه سازی گرفته تا نقوش برجسته قرار گرفته. پیشرفت تكنولوژی به سبب تسهیل در یكسری از مسائل تاسیساتی و اجرایی از یك طرف و تنوع و كارآیی بالا در محصولات عرضه شده، زمینه مساعد و كارآمدی را در سطح جامعه به وجود آورده است.

معماری داخلی

معماری داخلی و توجه به جزئیات و تزئینات بعد از چندین دهه سكوت و فراموشی، مورد رویكردی دوباره قرار گرفته، جالب تر اینكه سعی می كند نمود هایی از معماری گذشته را در تلفیقی با الگوهای مدرن بیان كند.

معماری گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ریزه كاری هایی كه هزاران ایده و خلاقیت را در خود نهفته است. تزئینات و كاشیكاری های داخلی با تناسبات و رنگ بندی خاص خویش در كنار كالبد درونی، فضایی رمزگون را تداعی می كنند و هم اكنون نیز ارزش فضایی خویش را حفظ كرده است.

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

به طور مثال حمام، نمونه فضایی است از معماری سنتی كه هم اكنون نیز نقش خویش را با اندكی تغییر در معماری معاصر بر عهده دارد و با نگاهی حتی اجمالی می تواند رویكردی جالب در ساختار فضایی آن در گذر از سنت به مدرنیته یافت؛ بنایی با یك ورودی و طاق گنبدی ضربی، راهروهای پیچ در پیچ، ستون های سنگی، سكو هایی با دهانه قوسی یا جناقی، كاشی كاری های سنتی دورادور و بالای سكوها، حوضچه های سنگی یا كاشی كه معمولا چند ضلعی در وسط ساختمان با یك یا چند فواره و هزاران یاد و خاطره كه بر خیرگی بیننده می افزاید و معانی عمیق تری را از یك فضای عملكردی در دکوراسیون ایرانی ارائه می كند.

در دکوراسیون ایرانی طاق های حمام با اختلاف سطح ناچیزی در كف، ارتباطی لطیف و ارگانیك با كوچه بر قرار كرده اند و دانه های سرگردان در باد وقتی روی سقف حمام می افتند همانجا با رطوبت هوا و تغذیه از كاهگل رشد می كنند و باغچه خود را در بالای طاق به وجود می آورند.

معماری سرویس های قدیمی

اكنون حمام های قدیمی كاركرد های قبلی خویش را از دست داده و با بازسازی دوباره به سفره خانه یا موزه تبدیل شده اند و حمام های عمومی موجود در سطح شهر دارای، ساختاری متفاوت بوده و از امكانات جدید استفاده می كنند. اغلب منازل مسكونی دارای حمام و سرویس های مورد نیاز بوده و در چند سال اخیر وسایل و ابزار رفاهی جدیدتری نیز به این مجموعه اضافه شده اند كه نحوه چیدمان، ابعاد و حتی خصوصیات فضایی سرویس ها را تغییر داده است.

وان، جكوزی یك یا چند نفره، دوشهای ایستاده یا پانل دار، سونای خشك و بخار همراه با متعلقات خود فضایی متناسب با عملكرد خویش طلب می كنند و گاهی فضای اصلی حمام با پانل های خاصی در رنگ و ابعاد مختلف، شفاف یا كدر به دو یا چند قسمت تقسیم می شوند تا جوابگوی امكانات جدید باشند.

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

تنوع زیاد در محصولات در ابعاد و رنگ های مختلف به طراحان كمك می كند تا بتوانند در هر شرایطی وظیفه خود را نسبت به دکوراسیون ایرانی انجام داده و انتظارات مصرف كننده را برآورده كنند. قفسه هایی كه صفحات متحرك طراحی شده اند و می توان نسبت به ابعاد دیوار ها و نوع وسایل، تركیبی نو بسازیم و یا محفظه های شیشه ای را تصور كنید كه در ابعاد كوچك و بزرگ، قابلیت نصب در هر نقطه از ساختمان را دارا است.

تولیدكنندگان به این واقعیت دست یافته اند كه حمام علاوه بر، برآورده ساختن نیازهای فیزیكی و توجه به اصول بهداشتی، باید تعلقات حسی و روحی افراد را نیز در نظر بگیرد. تطهیر و پاكیزگی جوهر درون و القاء حس آرامش در دنیایی چنین شلوغ و پر هیاهو از ملزومات هر مسكنی به شمار می رود.

زیبا شناسی در معماری

توجه به معیارهای زیباشناختی نیز یكی دیگر از مواردی است كه می تواند در ایجاد آرامش گفته شده كمك كند؛ اسكرین ها یا صفحات تلویزیونی كه می توانند نقش آینه های معمولی را نیز بازی كرده و با فشار دكمه ای، تصاویری از درختان بامبو را پخش كنند. سطوح درخشان و صیقلی كف، سنگ های مرمریت، آجرهای شیشه ای، قفسه های فلزی براق، نورپردازی در كف و سقف و … در كنار كاركردی كه دارند بر عمق و وسعت فضا افزوده و دقایقی آرام و حتی روحانی را به وجود می آورند.

دکوراسیون ایرانی عمران سازه مهرازان

البته نباید نادیده گرفت كه تكنولوژی نوین با زرق و برق بسیاری كه دارد و شعارها و همه ممكن هایی كه به آن افتخار می كند هرگز قادر به برآورده ساختن تمامی نیازهای بشری نیست و نمی توان به این راحتی خلوص و آرامشی را كه حمام های گذشته را با تمامی كمبودهایی كه دارا بود، ایجاد كند.

در راستای برآورده ساختن همین خلاها تعدادی از طراحان اقداماتی در زمینه تلفیق موتیف های سنتی با الگوهای مدرن، انجام داده و ایده های جدیدی با پتانسیلی بالا برای مطرح شدن در عرصه های جهانی را به نمایش گذاشته اند. تداعی حال و هوایی از معماری و بناهای گذشته در دکوراسیون ایرانی چه در قالب تابلوهایی سفالی و چه در آینه كاری دیواره سرویس ها آن هم با امكانات جدید و تلفیقی مناسب، فضای بسیار مطلوبی را ایجاد خواهد كرد.

درباره نویسنده

محصولات