دیوارپوش

زیبایی موزائیك در ایجاد فضاهای مختلف - دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، دیوارپوش سه بعدی

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 0
زیبایی موزائیك در ایجاد فضاهای مختلف

زیبایی موزائیك در ایجاد و ارزش نهادن به فضاهای مختلف

هنگامی كه قطعات كوچك و رنگین شیشه، سنگ، یا كاشی كنار هم قرار می گیرند و تصاویر گوناگون یا طرح های تزیینی پدید می آید(زیبایی موزائیك در ایجاد فضاهای مختلف)، به این كار موزائیك گفته می شود؛ در واقع تعریف کلی از موزاییک را می توان این گونه عنوان کرد که موزاييک به کفپوشی می‌گویند که متراکم و فشرده است، در واقع نوعی بتن است که فشردگی خود را يا از روش لرزش و يا از روش فشار پرسی به دست می‌آورد ، موزاییک متشکل از سيمان ، ماسه ، پودر سنگ، سنگ دانه،  و آب می‌باشد که در ابعاد و طرح‌های مختلفی موجود است. به‌طور کلی موزاييک شامل دو لایه می‌شود:

زیبایی موزاييك در ایجاد فضاهای مختلف

۱) لايه زيرين يا نارين: اين لايه نسب به لايه رويه دارای ضخامت بيشتری می‌باشد و وظیفه تحمل فشار را نيز عهده دار است. و مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

۲) لايه رويه و يا رنگ موزاييک : اين لايه که نقش و نگار سطح موزاييک را تشکيل می‌دهد از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی ، آب، پودر سنگ و سيمان تشکیل شده است.

این هنری باستانی است كه همواره در حال كشف مجدد است. در این پیدایی دائمی، موزائیك به عنوان یك هنر تزیینی چون نقش روی دیوار، آشنا ولی پیش پا افتاده می نماید تا بالاخره در دستان چیره دست یك هنرمند قرار گیرد، آنگاه این بیان هنری به طراوت و تازگی ذهن خالق آن خواهد شد.

قطعات سنگی ای كه برای یك طرح موزائیك كف به كار می روند آن قدر كوچك هستند كه این طرح موزائیك در واقع نقاشی با سنگ محسوب می شود و از این رو موزائیك كف ، پا را بسیار فراتر از محدوده های این رسانه گذاشته است. امروزه موزائیك ها را به همان طریقی درست می كنند كه روزگاری به عنوان مواد كفپوش در پومپئی به كار می رفت.

بدین ترتیب كه قطعات كوچك سنگی را برداشته و با دست در ملات قرار می دهند. این روش فوق العاده ساده از لحاظ طراحی انعطاف پذیر محسوب می شود و به همین خاطر كفپوش های موزائیك را دائماً در لبه برش سبك فضاهای داخلی قرار می دهد.

زیبایی موزاييك در ایجاد فضاهای مختلف

 

بنابراین جای تعجب نیست  موزائیك كه در تمام دوره ها از عهد باستان گرفته تا به حال استفاده می شده و نمایانگر قدرت صاحب خانه بوده است، همواره كفپوشی والا و مظهر عشق به سبك های نوین شمرده شده؛ حتی  امروزه نیز تفاوتی حاصل نشده : كفپوش های موزاییك به طور مرسوم دارای رنگ ها و طرح های بی حد و اندازه ای هستند.

موزائیك های آماده

روشی ارزان تر برای پوشش كف ؛ استفاده از موزائیك های آماده برای خلق مرزها و عناصر تزیینی است. پس زمینه مشبك می تواند برای هرگونه پوشش كف استفاده شود؛ گرچه استفاده از سنگ رایج تر است. امواج پیچشی، درختان مو یا برگ های پاییزی برخی اوقات حاشیه یك طرح ساده را تشكیل می دهند.

می توانید با تدبیر و تمهیدی كه می اندیشید، عناصر تزیینی موزائیك را داخل كاشی های سرامیك یا حتی درون كفپوش های چوبی درج نمایید تا در كل  یك جنس مخلوطی مطابق با سلیقه تان به وجود آید.

مثلاً شاید تمایل داشته باشید تصویری رنگی در كف آشپزخانه نقش بزنید. احتمالاً قطعه ای موزائیك به رنگ كفپوش های ورودی می تواند حروف اول اسم صاحبخانه را بر خود داشته باشند كه این نیز موقعیت برجسته و والای صاحبخانه را می رساند. یا در نظر بگیرید چه هیجان انگیز خواهد شد اگرموزائیك های شیشه ای داخل قطعات سنگ مرمر قرار گیرند.

این قطعات شیشه ای مانند جواهری گرانبها از سطح كدر و مات اتاق بازتاب می كنند. در واقع هیچ محدودیتی وجود ندارد. موزائیك ها همان قدر به آرامی بر كف حمام جای می گیرند كه بر كف اتاق پذیرایی.

همچنان كه می توانید وسایل و لوازم مختلف را با افزودن چیزهای مناسب غنا بخشید، این مطلب درباره كف اتاق نیز صادق است كه می تواند با موزائیك آراسته شود، اما تصاویر سنگی چند منظوره تر از لوازم پارچه ای هستند؛ در یك تركیب شورانگیز، قطعات كنار هم ردیف شده موزائیك می تواند مانند یك ستاره نقشی محوری در طراحی كف اتاق ایفا كند.

زیبایی موزاييك در ایجاد فضاهای مختلف

معدودی از طرح های كف ، حالتی پر اقتدار بسان كف های تماشایی تشكیل شده از سنگ های رنگی دارا هستند. اگر خواهان طرحی رنگی و ظریف هستید، قطعات موزائیك را برای پوشش كف مد نظر قرار دهید.

درباره نویسنده

محصولات