دیوارپوش

ساخت کتابخانه خانگی ، ساخت کتابخانه با ام دی اف ، کتابخانه چوبی ، کتابخانه شیشه دار

نویسنده : نویسنده 2018/04/19 تعداد نظرات : 0
ساخت کتابخانه خانگی

ساخت کتابخانه خانگی

قبل از این‌که هرکاری بکنید، ببینید چقدر فضا برای کتابخانه‌تان دارید. تعداد کتاب‌ها یا وسایل دکوری‌تان را با فضای محدودی که دارید، بسنجید. هرچقدر کتاب‌ها بیشتر شد، طبقه‌ های کتابخانه را بیشتر کنید و بعد سراغ بیشتر کردن طول قفسه‌ها بروید. قفسه‌هایی که بیش از اندازه دراز باشند،‌ زیر سنگینی کتاب‌هایتان تاب می‌آورند. ارتفاع هر قفسه در ساخت کتابخانه چوبی را معمولا ۷۵ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. اندازه‌ی کتابخانه‌ها قراردادی هستند اما شاید این قراردادها به درد شما نخورند. بهترین راه برای درآوردن عمق و ارتفاع کتابخانه این است که یکی از کتاب‌های خودتان را روی تخته ها بگذارید و همان اندازه‌ای که برایتان مناسب بود را برش بزنید.

ساخت کتابخانه خانگی

نحوه ساخت کتابخانه خانگی برای همه ما جالب و قابل توجه است و ترجیح می دهیم با هنر دست خود و کمی ابتکار و خلاقیت کتابخانه های زیبا و متنوعی برای دکوراسیون منزل خود تهیه کنیم. در ادامه روش هایی ساده و در عین حال زیبا را برای ساخت انواع کتابخانه خانگی مشاهده می کنید که با کمک این روش ها میتوانید به راحتی کتابخانه و قفسه های مختلف بسازید و از آنها نهایت استفاده را ببرید.

 به چه وسایلی نیاز داریم؟

– یک تخته چوب مرغوب به اندازه طول 2 متر عرض 15 تا 20 سانتی متر و ضخامت 3 سانتی متر
– چند صفحه چوبی به اندازه 12 در 22 سانتی متر
– یک صفحه چوبی به اندازه 38 در 45 سانتی متر
– چسب چوب (یا هر چسب قوی دیگری)
– تعدادی پیچ 5 سانتی متری
– رنگ و یا روغن جلا
– اره برقی
– اره گرد
– دریل
– متر یا خط کش
دست به کار شویم!

اندازگیری ها

تخته چوب 2 متری در واقع ستون اصلی کتابخانه ما است. این تخته چوب را روی زمین بخوابانید و به فاصله های 30 تا 40 سانتی متری (یا هر فاصله ای که می خواهید) روی آن علامت بزنید. این علائم در واقع جای قرار گیری طاقچه های کتابخانه (صفحه های 12 در 22 سانتی متری) است. ما با استفاده از اره برقی در درون تخته 2 متری درمحل علامت هایی که زده ایم شیار ایجاد می کنیم تا طاقچه ها در این شیارها جای گیرند. یکی از طاقچه ها را روی تخته چوب 2 متری در محل علامت زده شده بگذارید و اندازه شیاری که لازم است تا طاقچه در درون تخته جای گیرد را علامت بزنید. اگر می خواهید کتابخانه تان کوتاه تر از 2 متر باشد، می توانید کمی از طول تخته ببرید.

بریدن شکاف

قبل از بریدن شکاف ها ابتدا عمقی که می خواهید ببرید را بر روی اره تنظیم کنید تا اره تمام چوب را نبرد. اگر خودتان اره برقی ندارید یا کار با آن را بلد نیستید، می توانید این قسمت کار را به یک مغازه نجاری بسپارید. شکافی به اندازه نصف ضخامت تخته در آن ایجاد کنید تا هم تخته استقامت خود را حفظ کند و هم صفحات چوبی یا همان طاقچه ها در درون آن محکم بایستند. قبل از بریدن تخته با اره ابتدا عمق اره را بر روی تکه چوب اضافه ای امتحان کنید و سپس تخته اصلی را ببرید. بعد از ایجاد اولین شکاف یکی از طاقچه ها را درون شکاف قرار دهید تا مطمئن شوید اندازه شکاف مناسب است و خیلی تنگ یا گشاد نیست.
ساخت کتابخانه خانگی

ساخت کتابخانه چوبی برای خانه

 بریدن را ادامه دهید
اگر اندازه شکاف اول مناسب بود، بقیه شکاف ها را هم به همان اندازه در آورید. به تعداد طاقچه ای که می خواهید داشته باشید، در تخته شکاف ایجاد کنید.
رنگ کنید
می توانید تمام کتابخانه و یا تنها طاقچه های آن را رنگ کنید. برای رنگ زدن کمی خلاقیت داشته باشید! مثلا هر قفسه را به یک رنگ در آورید و یا با استفاده از قلموی نقاشی روی آنها نقش و نگار بکشید. البته می توانید به جای رنگ تنها یه روغن جلا روی آن بزیند و آن را کلاسیک و شیک کنید. من طاقچه های کتابخانه ایم را به رنگ سفید درآوردم چون با بقیه وسایل خانه ام همخوانی داشت.
طاقچه ها را اندازه کنید
اگر چوب هایی که برای طاقچه پیدا کرده اید بزرگ تر از اندازه ای هستند که می خواهید، آنها را به وسیله اره گرد ببرید و به اندازه دلخواه در آورید. اندازه ایده آل همان 12 در 22 سانتی متر است اما شما می توانید طاقچه هاتان را کمی بزرگ تر درست کنید. برای انتهای کتابخانه صفحه ای به اندازه 38 در 45 سانتی متر ببرید. طول 22 سانتی متری طاقچه ها را به چسب چوب یا هر چسب قوی دیگری را آغشته کنید و آنها را درون شکاف تخته چوب جای دهید و اجازه دهید به خوبی خشک شوند. صفحه انتهایی را نچسبانید.
محکم کاری کنید و پیچ ها را دریل کنید
اگر بعد از خشک شدن قفسه های کتابخانه متوجه شدید تعدادی از آنها هنوز شل هستند، مقدار بیشتری چسب به درون درزها بزنید.
بعد از خشک شدن چسب ها طاقچه ها را به وسیله چند پیچ به تخته چوب (ستون کتابخانه) وصل کنید. برای هر قفسه از 2 پیچ استفاده کنید. پیچ ها را به وسیله دریل از قسمت پشت تخته چوب به درون طاقچه ها فرو کنید.
پایه کتابخانه را وصل کنید
بعد از پیچ کردن قفسه ها، صفحه انتهایی را هم به وسیله چهار پیچ به قسمت انتهایی تخته چوب پیچ کنید تا استحکام و مقاومت کتابخانه بیشتر شود.
کتابخانه تان را به دیوار محکم کنید
کتابخانه تان باید صاف و قائم بر روی زمین قرار بگیرد. برای ایمن کردن کتابخانه و جلوگیری از واژگونی آن، چند پیچ بلند تهیه کنید و کتابخانه را به دیوار پیچ کنید. البته اگر صفحه آخر کتابخانه را با گذاشتن چند کتاب سنگین کنید، استقامت آن بیشتر می شود.
ساخت کتابخانه خانگی

ساخت کتابخانه کوچک در منزل

دیزاینش کنید!
با گذاشتن چند گلدان، مجسمه و دیگر وسایل تزئینی یک قفسه از کتابخانه تان را تزئین کنید و در بقیه قفسه های آن کتاب قرار دهید و از کتابخانه مدرن و شیک تان نهایت استفاده را ببرید!

 

درباره نویسنده

محصولات