مبلمان - دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، دیوارپوش سه بعدی

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 0
مبلمان

مبلمان  و نمادهای زندگی امروز 

به گفته یکی از دوستان شرکت عمران سازه مهرازان مازیار قاسمی نژاد- نمادهای زندگی امروز چیست؟ آیا طرح باید در خدمت این نمادهای نوین قرار گیرد و پاسخ این سئوال چگونه باید عملی شود؟ شاید برخی از مردم به خاطر نفرت از زندگی ماشینی، بیشتر به اشكال كلاسیك علاقه مند باشند، اما آیا این فرم ها (در ذات خود) آرمش لازم را برای كاربر فراهم می كنند؟ فرم های نمادین نوین چه ماخذ تاریخی دارند و آیا باید لزوما دارای چنین منابعی باشند؟ راههای خلاقیت با نمادهای نوین چیست؟ معیارهای نقد این گونه آثار چه باید باشد؟ ذهنیت فرد ایرانی نسبت به زندگی مدرن چیست؟ آیا مدرن همان ماشینی است؟ موضع ما در قبال تاریخ مان چیست و آیا وظیفه ای در باب آن داریم؟ آیا باید به روش های دستی و تولید خرد مقیاس روی آوریم؟ و سئوال های فراوانی كه باید به بحث و آزمایش گذاشته شوند تا فلسفه لازم برای تفكر در این زمینه یافته شود.

در تولید صنعتی، طراحی مبلمان وظیفه متخصصان و هنرمندان طراحی صنعتی است. در طراحی مبلمان گاهی مهارت طراح به صرف یك ایده خلاقانه با ساختمانی بی عیب به رخ كشیده می شود. گاه نمادهای صنعتی، ماشینی یا ریاضی چنان در طرح یك مبلمان تاثیر می گذارند كه بعید به نظر می رسد بتوانند آرامش طولانی مدت را ایجاد كنند. گاه طرح ها اشاره یا كنایه ای از یك مفهوم (مثل پرواز) هستند، شاید بتوان به تعبیری دیگر آنها را نیز در آثار سمبلیك طبقه بندی كرد.

در تولید انبوه، زبان و گویش یك طرح به واسطه جزییات و مصالح آن از ذهن طراح به ذهن مصرف كننده منتقل می شود و واژگان آن چیزهایی از قبیل بازاریابی، مواد اولیه و سیستم های تولید، مونتاژ، حمل ونقل، و انبار است. اما از زاویه دیگری نیز می توان به طراحی مبلمان نگاه كرد؛ تولید دستی. در این سیستم، نمادهای تاریخی كاربرد گسترده تری دارند زیرا با نوعی از خلاقیت در طرح و اجرا به طور همزمان سر و كار دارند.

سازنده (اغلب، نجار) همان طراح است و با كارفرمای (مخاطب، مشتری) خود به طور مستقیم ارتباط دارد پس گاهی مجبور می شود برای جلب توجه وی و گاه برای دل خود یا اثبات مهارت هایش به همكاران، فرم هایی را به تجربه بگذارد كه در سوزن دوزی یا گچبری كاربردهای بیشتری دارند، یا متعلق به سبك خاصی در طراحی معماری هستند.

درباره نویسنده

محصولات