دیوارپوش

معماری ، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی مهندسی شکل سقف، بازسازی، معماری ساختمان

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : دیدگاه بسته شده است
معماری

معماری

معماری به فعالیت طراحی یک معمار گفته می‌شود که هم طراحی در یک سطح بزرگ مانند طراحی شهری و چشم‌اندازها و هم طراحی در سطوح کوچک‌تر  مانند طراحی جزئیات و مبلمان را شامل می‌شود.
معماری مجبور است اشکال، فضا و محیط را به‌گونه‌ای طراحی کند که کاربرد، تکنیک، محیط‌ زیست و زیبایی را بازتاب کنند؛ و در همین حین، نیازمند ابتکار و ترکیب مواد با تکنولوژی و نور با سایه است.

معماری

اغلب در برخورد با الزامات، باید مصمم باشد. البته معماری، جنبه‌های واقعی ساختمان‌ها و سازه‌ها را نیز در برمی‌گیرد؛ یعنی مواردی چون برنامه‌ریزی، تخمین هزینه و مدیریت پروسه ساخت‌وساز را نیز بر عهده دارد. اسناد تهیه‌شده توسط معمارها، یعنی نقشه‌ها، پلان‌ها و مشخصات فنی، معمولاً ساختار یا رفتار ساختمان یا هر نوع سیستمی که ساخته شده را تعریف می‌کنند.
همچنین، کلمه معماری به معنای توصیف دیگر سیستم‌های طراحی، بخصوص در حیطه فناوری اطلاعات می‌باشد.

تعریف معماری

آنچه كه در اولین برخورد با واژه خانه به ذهن انسان خطور می­كند، مكانی است برای سكونت كه بخش كوچكی از دنیای بزرگ است، اما اگر در نحوه برخورد خود تغییری ایجاد كنیم و زاویه دید خود را با مردمی كه در آن خانه سكونت دارند یا به تعیبری زندگی می­كنند، همراه كنیم، آن­هنگام خواهیم دید كه خانه می­تواند تمام دنیای آنها باشد. خانه فضای خواب و استراحت، پوشاك، ماشین، فضای كار، كلكسیون كارهای هنری، حتی خود و بچه­ های آنها را در خود جای می­دهد.

معماری

البته ممكن است بسته به موقعیت و شرایطی كه یك خانه در آن قرار می­گیرد این موارد تغییر كند. خانه ممكن است در قطعه زمینی در جنگل یا در چمنزار واقع شده باشد، می­تواند در یك شهرك یا شهر یا حتی در محدوده­ای خاص در یك ساختمان قرار بگیرد. آنچه كه به سكونت در خانه شكل می­دهد حضور ساكنان در آن فضا یا ساختمان جدید است كه خود معمولا فضای زندگی موردنظر را با استفاده از رنگ، نور و مبلمان ایجاد می­كنند و به­گونه مطلوب و دلخواه فضا را تغییر می­دهند.

معماری به عنوان یک پروسه

در این دسته بندی، معماری فعالیتی است در زمینه طراحی، بنا کردن بنا و دیگر ساختارهای فیزیکی که توسط یک فرد و یا افرادی برای ایجاد سرپناه انجام می شود.

در این پروسه، خلاقیت و نوآوری نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، همانگونه که لوکوربوزیه می‌گوید: “… اینکه معماری در لحظهای از خلاقیت بوجود می آید، یک حقیقت انکار ناپذیر است.”

معماری

همچنین، طراحی معماری می‌تواند در ابعاد بسیار وسیع باشد، مانند اینکه ساختمان چگونه با محیط اطراف می‌آمیزد و یا اینکه در مقیاس کوچک باشد، اینکه ساختارهای جزیی طراحی چگونه می‌تواند در طرح شکل گیرد. بطور کلی، معماری در این گروه، طراحی برای هر گونه سیستم است.

معماری به عنوان یک حرفه

در این گروه تعاریف، معماری نقشی است که افراد به عنوان ارائه‌دهندگان خدمات می‌پذیرند.

همانگونه که در لغت‌نامه دهخدا نیز دیدیم و از آن به عنوان بنایی، علم بنایی و شغل معمار یاد شده است.

معماری به عنوان یک سند

در این دسته بندی، معماری مبتنی بر طراحی‌ها و اسنادی است که بیان کننده ساختار و رفتار یک ساختمان و یا هر نوع سیستم ساخته شده است.

به عنوان مثال می‌توان به آثار معماری اشاره کرد که سمبل‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی یک کشور شناخته می‌شوند.

معماری

ساختمان‌هایی مانند تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر از این نوع آثارمحسوب می‌شوند. آثاری که پیوند دهنده افکار و تصورات مردم زمان خود با حال و آینده است

طی دهه­ های گذشته، شهرها تنها به مكانی برای استقرار خانه ­ها تبدیل شده­اند كه البته عمدتا به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … با از بین رفتن فضاهای عمومی، هویت و ویژگی متمایزتری به خود گرفته ­اند. تراكم در شهرهای بزرگ و تمایل مردم برای داشتن خانه شخصی، باعث پیدایش فضاهایی جدید برای زندگی شده است. این فضاها، همان آپارتمان ­های كوچكی است كه همانند خانه­ های بسیار كوچك، بر سبك زندگی خاص كنونی انسان ها تاثیر گذاشته است.

 

 

درباره نویسنده

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه برای این نوشته بسته می باشد.

محصولات