دیوارپوش

رنگ در دکوراسیون داخلی - دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، دیوارپوش سه بعدی

نویسنده : جواد ضیایی 2016/10/27 تعداد نظرات : دیدگاه بسته است.

استفاده از رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ : رنگ نوری است که از سطح اشیا تابیده شده و به چشم ما منعکس می شود. از نظر علمی رنگ امواجی از نور است که به کمک حس بینایی تشخیص داده می شود. رنگ ها یکی از عناصر بسیار مهم و پایه ای در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. در این مطلب قصد داریم نگاهی کلی داشته باشیم به دسته بندی رنگ ها تا بتوانیم در انتخاب آنها برای طراحی داخلی، هوشمندانه عمل کنیم.

چرخه رنگ چیست ؟

چرخه رنگ از دوازده رنگ تشکیل شده، که دارای سه رنگ اصلی قرمز ، زرد و آبی  است. رنگ های فرعی مانند سبز، نارنجی و بنفش بین این رنگ ها قرار می گیرد و از ترکیب رنگ های اصلی با فرعی شش رنگ دیگر به دست می آید. مانند نارنجی-قرمز، نارنجی- زرد، زرد-سبز، سبز-آبی، بنفش-آبی و بنفش-قرمز. درچرخهرنگهررنگبارنگکناریخودهمخانوادهاستورنگمقابلشرنگمکملاست. بهتر است به چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی  ایمان بیاورید و با جزئیانت آن بیشتر آشنا شوید.

کنتراست رنگ چیست ؟

به معنی تقابل است یعنی اختلاف رنگ تیره و روشن در یک تصویر. کنتراست هر رنگ، رنگ مقابلش است. شدیدترین کنتراست بین سیاه و سفید است. استفاده از کنتراست رنگ در طراحی داخلی می تواند به ایجاد تاکیید و جلب توجه کردن عنصری خاص در فضا کمک کند. 

رنگ زمینه در دکوراسیون داخلی

رنگی که به صورت بیشترین میزان در فضا به کار برده شده است و اجازه می دهد که به عنوان بستری رنگ های دیگر در آن خودنمایی کنند. مانند رنگی که برای دیوارها انتخاب می شود.

آشنایی با انواع رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ های اصلی: رنگی است که به صورت مستقل وجود دارد یعنی این رنگ از ترکیب رنگ های دیگر ساخته نشده است. رنگ های اصلی عبارت است از: زرد، قرمز و آبی. استفاده از این رنگ ها در فضاهای داخلی  گاهی حتی می تواند نشانگر خلوص باشد.

رنگ های فرعی:از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می آید. مانند نارنجی (قرمز + زرد)، سبز (آبی +زرد) و بنفش (قرمز + آبی). متناسب با اهدافی خاص در هر پروژه طراحی داخلی می توان از رنگ های فرعی بهره گرفت.

رنگ های خنثی:رنگ هایی هستند که از میزان زیاد سفیدی برخوردار هستند ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. رنگ های خاکستری، بژ و کرم و رنگ هایی از مواد طبیعی مانند سنگ ها، خاک زمین، چوب شن و امثال این ها از جمله  رنگهای خنثی هستند. این رنگ ها می توانند در نقش رنگ زمینه کمک بسیار زیادی به دکوراسیون بکنند. همنشینیهرکدامازرنگهاازدیگردستهبندیهادرکنار رنگ های خنثی می تواند جلوه ای زیبا به طراحی داخلی ببخشد. بنابراین خانه ای آرام از رنگ های خاکستری  خواهید داشت.

رنگ های داغ:رنگ هایی هستند که با هیچ رنگ دیگری مخلوط نشده اند و بسیار قوی و جذاب هستند. مانند قرمز خالص! این رنگ حس گرمایی شدیدی را در فضا به وجود می آورند. باید دقت داشت که کاربری هر فضا نقش تعیین کننده در انتخاب رنگ آن فضا خواهد داشت.

رنگ های یخ:رنگ هایی هستند که ما را به فکر سرما و یخبندان و برف می اندازند. مانند رنگ آبی روشن. رنگ های یخ زمانی زیبا هستند که در کنار رنگ های گرم قرار گیرند تا به حالت تعادل برسند. این رنگ ها برای اقلیم های گرم بسیار مناسبند و می توانند حس خنکی را به فضایی که در آن به کار برده شده اند هدیه دهند.

رنگ های گرم:رنگ هایی که بین دو طیف نوری زرد و نارنجی قرار گرفته است را رنگ های گرم می گویند. رنگ های گرم دارای طولانی ترین طول موج و زنده و درخشان هستند این رنگ ها باعث می شوند تا اشیاء نزدیکتر از فاصله واقعی شان به نظر برسند. رنگ مایه های گرم و پرهیجان برای فضا بسیار مناسبند.

رنگ های سرد: رنگ آبی پایه رنگ های سرد است. این رنگ ها به خاطر اضافه شدن مقداری رنگ زرد به ترکیبشان از رنگ های یخی جدا می شوند. رنگ های قرار گرفته بین دو طیف نوری سبز و بنفش را رنگ های سرد می نامند. این رنگ ها باعث می شوند تا اشیاء دورتر از فاصله واقعیشان دیده شوند. این ویژگی رنگ سرد باعث می شود تا فضاها بزرگتر و متعادل تر به نظر بیایند.

رنگ های روشن:ملایم ترین و کم رنگ ترینم رنگ ها هستند و تقریبا شفاف هستند و آرامش روشنی و سکوت را به فضا می دهند.

رنگ های تیره: رنگهایی هستند که در ترکیبشان مقداری رنگ سیاه وجود دارد. این رنگ ها فضا را کوچکتر نشان می دهند اما دارای قدرت تاثیرگذاری بالایی هستند اما می توان برای نشان دادن تضادها و تفاوت ها رنگ های تیره و روشن راباهمترکیب کرد.

رنگ های بی رمق:ملایم ترین و لطیف ترین رنگ ها هستند که در ترکیبشان حداقل ۶۵ تا ۷۰ درصد رنگ سفید وجود دارد. مانند رنگ های شیری،  صورتی و آبی کمرنگ این رنگ ها بسیار آرامبخش و ملایم هستند.

رنگ های درخشان:رنگ هایی هستند که ترکیب آن ها از رنگ خاکستری و سیاه استفاده نشده است. این رنگ ها بسیار زنده و جذاب هستند. استفاده از این رنگ ها در فضایی که برای کودکان طراحی شده می تواند باعث شادابی و نشاط شود.

رنگ های کروماتیک:بین رنگ های قرمز، زرد، آبی و سبز با رنگ های سفید، سیاه و  خاکستری تفاوت هایی وجود دارد. رنگ هایی که در بین این طیف رنگی هستند. رنگ های کروماتیک نام دارند.

رنگ های اکروماتیک:رنگ هایی که فاقد رنگ هستند، اکروماتیک نامیده می شوند. مانند رنگ سفید. استفاده بیش از حد از آن ها در فضا می تواند باعث کسالت و دلزدگی شود.

 سه رنگ اصلی در دکوراسیون داخلی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

دیدگاه ها