دیوارپوش

هویت بخشی به فضا با استفاده از رنگ - دیوارپوش ، دیوارپوش آذران ، دیوارپوش سه بعدی

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 0
هویت بخشی به فضا با استفاده از رنگ

هویت بخشی به فضا با استفاده از رنگ

رنگ:

توجه به این نكته كه یك رنگ چگونه می­تواند درك ما را از فرم، ابعاد و كیفیت فضایی داخلی تحت تاثیر قرار دهد نیز حایز اهمیت است. معمولا گفته می­شود كه: “رنگ سفید تنها راه حل برای بزرگ­تر نشان دادن فضاهای كوچك است.” این عقیده به دنبال استفاده از رنگ­های متنوع در بسیاری از خانه ­ها، تا حدودی اعتبار خود را از دست می­دهد. استفاده از سایه روشن­های مختلف در فضا، ضمن متمایز كردن فعالیت­ها، به ایجاد تنوع فضایی نیز كمك می­كند.

هویت بخشی به فضا با استفاده از رنگ

باید توجه كرد كه نقش رنگ­ها در هماهنگی عناصر و المان­های فضا و افزودن گرمی و روشنی به محیط، به صورت طراحی المان­های نورانی مخفی، نورهای رنگی موضعی یا عمومی انكارناپذیر است. به هر حال استفاده مناسب، بجا و آگاهانه از تاثیرات رنگ­ها در فضا، از مهمترین روش­های موثر در هویت بخشیدن به فضا بدون روی آوردن به تكنیك ­های پیچیده و پرهزینه است.

حالت های ایجاد شده توسط رنگ

هر رنگ با یکی از حالات درونی انسان و روح مرتبط است و تمثیل خاص خود را داراست، لذا انسان در مواجهه با رنگ های متفاوت عکس العملهای متفاوتی از خود نشان می دهد.این تاثیر پذیری، رنگ را به یک عنصر قدرتمند در خلق فضا تبدیل میکند. معماران مسلمان ایرانی، در گذشته به درک عمیقی از مفاهیم زیبایی شناختی رنگ دست پیدا کرده بودند و به واسطه این درک صحیح تعادل و توازن را در آثار خود برقرار میکردند.به گونه ای که هر رنگ دارای هویت خاص خود بود و در عین حال با سایر رنگ ها ارتباط موفقی برقرار میکرد.

استفاده نابجا از نورهای رنگی علاوه بر اینکه بنا را در خود غرق می کند، سبب گم شدن واقعیت تاریخی آن نیز خواهد شد. چرا که اغلب الوان کردن با واقعیت بنا مغایرت داشته و با طرح سازه در تضاد است.

نکته ای که امروز دیگر برای طراحان و معماران اهمیت ندارد خانه و آسایشِ افراد خانه است. یکسری پلان های تیپ و از پیش طراحی شده که مختص آپارتمان سازی این روزها و پیش فروش هاست و لازمه سبک جدید زندگی ماشینی شده است!

هویت بخشی به فضا با استفاده از رنگ

که عملا معماری را تنها به قشر خاصی منوط کرده است که توانایی پرداخت هزینه های آن را داشته باشند و باقی مردم خواسته و ناخواسته مجبور به پذیرش این سبک شده اند. امروز طراحان داخلی به نظرم وظیفه سنگینی بر عهده دارند تا از یک معماری پیش ساخته، فضای جدید و متنوع ایجاد کنند که متناسب با کارفرما و خواسته های او باشد.

طراحی داخلی هر خانه ای باید مختص افراد ساکن باشد و نیازهای آنها را پاسخگو باشد.

 

 

درباره نویسنده

محصولات