دیوارپوش

پلی ونیل کلراید ، پی وی سی ، PVC ، یو پی وی سی ، دیوارپوش ، دیوارپوش آذران

نویسنده : نویسنده 2018/04/11 تعداد نظرات : 0
پلی ونیل کلراید

پلی ونیل کلراید

دیوارپوش پی وی سی، پلی ونیل کلراید (Poly Vinyl Chloride) که با نام اختصاری پی وی سی (P.V.C) در گروه پوشش های دیواری داخلی قرار می گیرد. این نوع دیوار پوش عایق صوت و دما بوده و در برابر ضربه مقاوم و نیز به راحتی و بدون نیاز به زیرسازی اساسی قابل نصب و اجرا می باشد. یکی از مزایای استفاده از دیوارپوش های پی وی سی وجود آنها در طرح و رنگ های متنوع و قابلیت نصب آنها در مدل های متفاوت می باشد که زیبایی و تنوع را به سادگی می توان با استفاده از آنها تجربه کرد.

پلی ونیل کلراید به دو صورت کلی تولید می‌شود: به صورت خشک و شکننده (RPVC یا UPVC) و یا پلاستیکی انعطاف‌پذیر. پی وی سی نرم و انعطاف‌پذیر و یا همان پی وی سیِ معمولی، در حقیقت به دلیل افزوده شدن پلاستیزرهایی همچون فتالات‌ها (به طور نمونه DINP) واکنش بهتری در مقابل خمیدگی نشان می‌دهند. این نوع از پی وی سی عمدتاً در صنعت ساخت‌وساز و جهت عایق‌بندیِ سیم‌های الکتریکی و یا تولید کفپوش‌ خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و کلیه‌ی مکان‌هایی که داشتن محیطی استریل از اولویت‌های اساسی قلمداد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در برخی موارد از این نوع پی وی سی به عنوان جایگزین لاستیک استفاده می‌گردد. پی وی سیِ خشک بیشتر در تولید لوله‌های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از برجسته‌ترین شاخصه‌های پی وی سی عبارتند از قیمت نسبتاً پایین، مقاومت بالا نسبت به عوامل محیطی، مواد شیمیایی و بازها، سختیِ زیاد و مقاومت کششی فوق‌العاده.

دلیل رایج بودن پلی ونیل کلراید چیست؟

پی وی سیِ خشک، به عنوان یک پلاستیک، از چگالی بسیار بالایی برخوردار است که آن را به پلاستیکی سخت و مستحکم بدل نموده است. همچنین، به دلیل دسترسی فراوان، ارزان بودن و طول عمر بالا، پی وی سی گزینه‌ای است ایده‌آل جهت کاربردهای رایج ساختمانی.

دیوارپوش های روکشدار

دیوارپوش های روکشدار بیشتر از طبیعت الهام گرفته شده اند. طرح هایی نظیر چوب های راش، گردو و سایر انواع چوب و سنگ در این دسته بیشتر به چشم می خورند. برای طبیعی تر جلوه کردن آنها، طرح مستقیما بر روی pvc خام چاپ نمی شود.

بلکه ابتدا بر روی یک لایه بسیار نازک پلاستیکی چاپ شده و سپس این لایه طی یک فرآیند خاص روی محصول چسبانده می شود. پس از چسبانده شدن این لایه حتی اگر بخواهیم هم، جدا کردن آن بسیار بسیار دشوار خواهد بود. محصولات pvc روکش دار معمولا کیفیت بالاتر و جلوه زیباتری نسبت به سایر انواع دیوارپوش و سقف کاذب دارند.

خصوصیات فنی پی وی سی

خواص پی وی سی از قرار زیر می‌باشد:

نام فنی: پلی ونیل کلراید

فرمول شیمیایی: C2H3CI)n)

دمای خمش حرارتی: ۹۲ درجه سانتی‌گراد

دمای ذوب: ۱۰۰ – ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد

مقاومت کششی:

  1. پی وی سیِ نرم: ۶/۹ تا ۲۵ MPA
  2. پی وی سیِ سخت: ۳۴ تا ۶۲ MPA

چگالی نسبی: ۱/۳۵ – ۱/۴۵

پی وی سی و ماشین‌کاری CNC

پی وی سی می‌تواند تحت برش‌های ماشین‌های CNC قرار گیرد. با این وجود، طبیعتاً تمامی متخصصین این ماشین‌ها به اثر فرسایندگی پی وی سی بر تیغه‌ی ماشین پی برده‌اند. در حقیقت، اگر تیغه از فولاد ضدزنگ یا فلزی مقاوم در برابر خوردگی و فرسایش ساخته نشده باشد، به مرور زمان تحت تأثیر طبیعت فرساینده‌ی پی وی سی دچار خوردگیِ زیادی خواهد شد.

پلی ونیل کلراید

پی وی سی و دستگاه تزریق پلاستیک

این پلیمر همچون دیگر پلیمرها می‌تواند در فرآیند قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، حضور کُلُر در ساختار ماده موجب پیچیده شدن فرآیند می‌گردد. دلیل این امر در حقیقت بدین خاطر است که پی وی سیِ مذاب گاز سمیِ فرساینده‌ای از خود متساطع می‌کند. طبیعتاً، کارگاه‌های میزبان این ماشین‌آلات می‌بایست به سیستم تهویه‌ی مناسبی مجهز گردند. همچنین، استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضدزنگ یا مواد با لایه‌ی کروم در ساختار قالب امری ضروری است. آب‌رفتن و کوچک شدن پی وی سی در فرآیند تزریق معادل 1 تا 2 درصد خواهد بود و البته بسته به مواردی همچون سختیِ مواد، ابعاد گیت، دمای ذوب، ضخامت قالب، دمای قالب و درصد و نوع افزودنی‌ها، متغیر خواهد بود.

پلی ونیل کلراید

آیا پی وی سی سمی است؟

از آنجاکه پی وی سی در زمان سوختن موجب آزادسازی بخار کلرید هیدروژن می‌شود، می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامتی قلمداد گردد. عموماً در کاربردهایی که احتمال وقوع آتش‌سوزی بالا باشد، از سیم‌های الکتریکی با عایق‌های فاقد پی وی سی استفاده می‌شود. این بخارها همچنین در زمان ذوب شدن ماده نیز آزاد می‌شوند و در نتیجه فرآیند تولید و بهره‌گیری از پی وی سی می‌بایست تحت نظارت و با دقت کامل به انجام رسد.

پلی ونیل کلراید

 

درباره نویسنده

محصولات