دیوارپوش

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش ناشدني باشد،کابینت آشپزخانه مدل جدید

نویسنده : نویسنده 2016/06/06 تعداد نظرات : 5 دیدگاه
آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش ناشدني باشد

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش ناشدني باشد

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش ناشدني باشد تحقيقات نشان داده كه خانم هاي ايراني بيشترين ساعات روز را در آشپزخانه سپري مي كنند. از اين رو اهميت طراحي اين فضا بسيار بيشتر از آن چيزي است كه امروزه در نظر گرفته مي شود. هر چند كه آشپزخانه زيبا باعث دعوت كنندگي و جذابيت خاصي براي خانه مي شود، اما صرفا زيبايي و استفاده از كابينت هاي گران قيمت متضمن داشتن كارايي مناسب و پاسخگويي آن نيست.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

تا مدت هاي طولاني مطبخ فضايي دست دوم بود كه چندان اهميتي بدان داده نميشد. حتي تا حدود دو دهه پيش در بسياري از خانه هاي ايراني نزديكي اين فضا به غذاخوري و نشيمن در طراحي خانه در نظر گرفته نمي شد. اما با گذشت زمان فضاي پخت و پز جايگاه خود را يافت.

مبلمان آشپزخانه

با توجه به سبك زندگي هر خانواده، نوع مبلمان آشپزخانه متفاوت است. استفاده از مبلمان چوبي يا مبلمان استيل خود نشان دهنده سبك هايي از زندگي است. در ابتداي مبلمان كردن آشپزخانه توجه به سبك حاكم بر دكوراسيون منزل و آشپزخانه ضروري است.

زيرا استفاده از مبلماني كه حاصل اختلاط سبك هاي مختلف هستند، در دكوراسيون داخلي از جذابيت و زيبايي فضا بسيار مي كاهد. به عنوان مثال يكي از سبك هايي كه در دكوراسيون آشپزخانه بكار مي رود، سبك ايتاليايي است. اين روش دكوراسيون كه به عنــــــوان مديترانه اي معروف شده است، شامل استفاده از روش و تكنولوژي امروزي همراه با تظاهري از فرم ها و مصالح گذشته است. استفاده از كابينت هاي با چوب يك تكه و محكم، جزئيات ظريف و فكر شده و همين طور استفاده از رنگ هاي گرم در آشپزخانه از خصيصه هاي اين سبك است.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

البته ايتاليايي ها از سينك ظرفشويي گرفته تا ظروف، اجاق گاز و فر را استيل انتخاب مي كنند و علتش را هم تسريع در تميز شدن و بهداشتي بودن مي دانند. در جاهايي ديده مي شود كه با جزئيات ظريفي، دستگيره كابينت ها را هم از جنس استيل انتخاب مي كنند. آشپزخانه ايتاليايي، فضايي با دكوراسيون خطي است. آنها اعتقاد دارند كه اين فضاها براي تميز كردن بسيار راحت تر هستند. امروزه اين سبك در بسياري از كشورهاي دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.

آشپزخانه فرانكفورتي

يكي ديگر از سبك هاي دكوراسيون آشپزخانه، آشپزخانه فرانكفورتي است. آشپزخانه فرانكفورتي، فضايي است متشكل از راهرويي است با عرض كم در وسط كه كابينت ها و تجهيزات آشپزخانه در طرفين اين راهرو شكل گرفته اند. اين فضا غالباً در مستطيلي با ابعاد ۳‎/۴ * 1/9 متر طراحي مي شوند كه ورودي آشپرخانه و پنجره آن (كه در زيرش سينك ظرفشوئي قرار دارد) رو به روي هم و بر روي عرض كوچك تر مستطيل قرار مي گيرند. بر روي ديوارهاي طولي اين مستطيل هم كابينت ها و تجهيزاتي مثل اجاق گاز، يخچال و ميز تاشوي اتو (بصورت توكار) و در ورود به سالن غذاخوري قرار داده مي شود.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

در طراحي اين آشپزخانه دو هدف عمده دنبال مي شود: يكي بهينه سازي مجموعه فعاليت ها و عملكردهايي بود كه انسانها در محيط آشپزخانه انجام مي دهند. هدف از اين بهينه سازي، كاهش مدت زماني است كه توسط خانم ها به پخت و پز در آشپزخانه اختصاص داده مي شود.

چرا كه نقش زنان در جامعه مدرن در حال تغيير است و آنها علاوه بر خانه داري و پخت و پز، زماني را نيز به اشتغال در خارج از خانه اختصاص مي دهند. هدف ديگر كاهش هزينه هايي سنگيني است كه صرف خريد تجهيزات آشپزخانه ها مي شود. زندگي آپارتماني، با شرايط يكسان زندگي براي ساكنان آن همراه است و آشپزخانه ها نيز بايستي خود را با شرايط جديد زندگي در آپارتمان ها انطباق دهند.

اما در هر سبكي از دكوراسيون آشپزخانه عناصر با شيوه خاصي كه نشأت گرفته از نوعي شيوه زندگي است، سازمان مي يابند. بديهي است كه رعايت نكات حاكم بر نحوه زندگي ايراني در ايجاد مطبخي ايراني با حال و هواي ويژه خود بسيار مؤثر خواهد بود.

در فضايي كه قلب خانه ايراني است، عناصر و اجزاي بسياري موجود است و ملزومات بسياري كه در طراحي و بهينه سازي فضا مي بايست در نظر گرفته شود. اولين نكته اي كه رعايت آن لازم به نظر مي رسد؛ استفاده از هارموني و تناسب رنگ ها است، زيرا كسي كه هر روز عصر پس از كار روزانه به منزل بازمي گردد و در اين فضا مشغول پختن غذا مي شود، شايسته است كه از بودن در اين فضا لذت ببرد و خستگي كار روزانه را فراموش كند. همينطور آشپزخانه مي بايست فضايي باشد كه در آن خلاقيت خانم كدبانويي كه ساعت هاي متمادي در اين مكان مشغول به كار است را شكوفا نموده و مشوق او باشد.

كابينت آشپزخانه مدل جدید

قسمت مهم دكوراسيون داخلي آشپزخانه را كابينت آن تشكيل مي دهد. توجه به انتخاب كابينت آشپزخانه (كابينت آشپزخانه مدل جدید)در ابتداي مبله كردن منزل بسيار حايز اهميت است، زيرا كابينت داراي انواع و اقسام متنوعي است و هزينه هاي متفاوتي را براي ساكنان خانه دارد. اما به هر حال پس از مدتي شما از دكوراسيون آشپزخانه خود خسته شده و تمايل به تغيير و تحول داريد. از سويي با رشد سريع تكنولوژي و تنوع محصولات و مدرن شدن آشپزخانه ها اين تغيير بسيار هزينه بر خواهد بود.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

اما اگر بخواهيد تنوعي در آشپزخانه خود بدهيد و هزينه زيادي را متحمل نشويد، مي توانيد تغييري روي كابينت هاي موجود اعمال كنيد. بسته به جنس كابينت خود، مي توانيد آنها را رنگ كنيد؛ توجه به اينكه تغيير رنگ برخي از كابينت ها بر عهده كارخانه سازنده است، لازم به نظر مي رسد. اما در هر صورت هزينه رنگ كردن كابينت بسيار كمتر از تعويض آن مي باشد. در اين صورت شما با تغييري كم هزينه مي توانيد آشپزخانه تان را آنگونه كه تمايل داريد تنوع ببخشيد. در مورد انتخاب رنگ كابينت، رنگ داخل و طبقات نيز بسيار در تغيير حال و هواي دكوراسيون آشپزخانه تأثير دارد. با توجه به سليقه خود و در نظر داشتن رنگ كلي مبلمان آشپزخانه و منزل خود مي توانيد از طيف وسيع رنگ هاي مناسب استفاده كنيد.

از سويي ديگر دقت در جزئيات دكوراسيون داخلي آشپزخانه، مي تواند براي تغييري جالب و جذاب ولي كم هزينه بسيار شما را ياري رساند. به طور مثال با تعويض دستگيره هاي كابينت ها مي توان تغييري در نماي كابينت ها و در كل در دكوراسيون آشپزخانه ايجاد كرد. البته دستگيره اي كه انتخاب مي كنيد مي تواند از جنس هاي مختلفي مانند كريستال، فولاد آبديده، برنج و… باشد. لولاي درهاي كابينت هم در چهره آن را تغيير داده و هم در كاربري آن تأثـــــــير مي گذارد.

انتخاب اجزاي كابينت در كل تأثير بسزايي در دكوراسيون آشپزخانه شما و حال و هوايي كه مي خواهيد ايجاد كنيد، دارد. نورپردازي هم از عناصري است كه بسيار در تغيير و ايجاد تنوع مؤثر است. نورپردازي روي كابينت ها و رنگ نوري كه انتخاب مي شود،بسيار در نماي آشپزخانه مؤثر خواهد بود.

آشپزخانه داراي عناصر و اجزاي بسياري است، بنابراين تنوعي كه مي توان در آن ايجاد كرد هم بسيار زياد است و با كمي دقت و حوصله مي توان تغييراتي زيبا و جذاب در دكور آشپزخانه ايجاد كرد.

بازی با نور به اشكال مختلف می تواند در نمای ظاهری فضا تاثیرگذار باشد. حقه های بعدی مختلف كه تنها با ایجاد تغییرات در نورپردازی یك فضا ممكن است می توانند ابعاد آن را نیز كوچك تر یا بزرگتر از آنچه هست نشان دهند.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

بازی با نور در دکوراسیون داخلی منزل

در اینجا به بعضی از این حقه های بصری اشاره می كنیم:

برای بلندتر جلوه دادن ارتفاع یك اتاق از چراغ های پایه دار كه روی زمین قرار می گیرند یا چراغ های دیواری كه نور را به سقف می تابانند استفاده كنید. روشن كردن سقف آن را بلندتر از آنچه هست نشان می دهد.

برای كوتاه تر جلوه دادن ارتفاع اتاق و صمیمانه تر كردن آن نور را از سقف دور نگاه دارید و برای روشن كردن فضا از چراغ های دیواری كه نور را به پایین می تابانند و آباژورهایی با كلاه های سر بسته استفاده كنید. همچنین جلب توجه بیننده به تابلوها و عناصر دكوراتیوی كه در ارتفاع كم روی دیوارها نصب شده باشند می تواند تاثیر بسزایی در كوتاه تر نمایاندن ارتفاع اتاق داشته باشد. چیدن مجموعه هایی از وسایل تزئینی روی سطوح پایین یا بر روی زمین و روشن كردن آنها با نوری متمركز از بالا هم همین اثر را دارد.

به منظور وسیع تر نشان دادن فضایی باریك و بلند كانون توجه را دیوار انتهایی فضا قرار دهید. برای این كار مثلا پنجره ای كه روی این دیوار است را چشمگیر سازید یا با قرار دادن یك اثر هنری بر روی آن و روشن كردن آن با یك نور نقطه ای متمركز چشم را به آن جلب كنید. در مقابل سایر دیوارهای اتاق را با نور كمتر و یكدستی روشن سازید.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

اگر می خواهید یك فضا بزرگتر به نظر برسد دو دیوار روبه رو به هم را با تاباندن نور كاملا روشن كنید به این ترتیب فاصله آنها بیشتر به نظر می رسد. همچنین در صورت امكان از آینه در فضای اتاق استفاده كنید تا با تركیب انعكاس فضا در آینه و نحوه نورپردازی چرخش نور در فضا بهبود یافته و در نتیجه اتاق بزرگتر به نظر برسد. از چراغ هایی كه بر روی بازوهای قابل تنظیم نصب می شوند استفاده كنید و آنها را به آینه بتابانید.

برای كنترل نور در اتاق های بسیار روشن و آفتابی از سطوح مات به منظور جذب نور و پیشگیری از انعكاس ناخواسته آن بهره بگیرید. به خاطر داشته باشید سطوح صیقلی مثل شیشه، فلز، كاشی و رنگ های روغنی نور را منعكس می كنند و در نتیجه بر شدت نور فضا می افزایند و ارتفاع را بلندتر جلوه می دهند. در مقابل سطوح مات و بافت دار بیشتر نور را جذب می كنند. همچنین هرچه سطوح تیره تر باشند مقدار بیشتری از نور را جذب می كنند.

برای اینكه فضایی را گرم و صمیمی جلوه دهید از چراغ های رومیزی متعدد استفاده كنید. توجه داشته باشید از كلاهك هایی با رنگ های گرم برای این چراغ ها بهره بگیرید تا فضا را با و جذاب روشن كنند به عنوان مثال به جای كلاهك سفید از كلاهك های عاجی یا نباتی استفاده كنید.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

پرده ای كه به پنجره یك اتاق نصب می كنید تاثیر زیادی بر نما و حالت حكمفرما به آن خواهد داشت. زیرا پرده ها می توانند میزان نور طبیعی كه به یك اتاق وارد می شود را كنترل كنند و همچنین پرده های شفاف همچون فیلتری نور را متاثر از رنگ خود عبور می دهند. بنابراین انتخاب پرده باید با توجه و دقت در این قابلیت ها صورت بگیرد.

چنان چه از منابع نور متعدد در یك اتاق استفاده می كنید، اما از نور كلی اتاق راضی نیستید قدرت لامپ بعضی از آنها را تغییر دهید یا با تغییر دادن حباب چراغ ها كه زیادی شفاف یا كدر باشند یا به رنگ مورد پسند شما نباشند و همچنین كلاهك آباژورها، رنگ و میزان نور كلی اتاق را برای خود دلپذیر كنید.

آشپزخانه ميتواند فضاي فراموش نشدني باشد

برای رنگین كردن یك فضا با نور می توانید حالت های مختلفی به آن ببخشید. یكی از دیوارهای سفید را با نوری كه از فیلتر رنگی دلخواهتان عبور می كند روشن كنید. پیش از انتخاب فیلتر تاثیر آن و روانشناسی رنگ ها را مطالعه كنید. نوری كه از یك فیلتر زرد عبور می كند احساس بشاشیت و شادابی را ایجاد می كند.

نور آبی تاثیری آرام بخش دارد كه اعصاب را آرامش می دهد و احساس تمایل به خواب را در شما زنده می كند. نور قرمز محرك و پرانرژی است و فعالیت و تحرك را تشویق می كند. سبز شادابی و طراوت به فضا می بخشد و ما را به یاد طبیعت و زمین می اندازد. نور بنفش رنگ اما می تواند هم آرامش بخش و هم مهیج باشد، بسته به اینكه بیشتر به رنگ قرمز متمایل باشد یا به آبی تمایل داشته باشد.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

محصولات